„CzwartePrzykazanie.pl” – nowa inicjatywa Instytutu Łukasiewicza i Archidiecezji Łódzkiej

27 listopada 2013

„CzwartePrzykazanie.pl. Archidiecezja Łódzka w trosce o osoby starsze” – to tytuł książki wydanej nakładem Instytutu Łukasiewicza na zlecenie Archidiecezji Łódzkiej. Publikacja opowiada o tym, jak układać relacje między pokoleniami i zapewnić rodzicom dobrą, spokojną starość. Przybliżeniu różnych aspektów starzenia służą rozmowy z ekspertami. Autorami książki są Iwona Schymalla i Maciej Zdziarski. Publikacja będzie dostępna dla wiernych Archidiecezji Łódzkiej w grudniu br.

Książkę otwiera rozmowa z Metropolitą Łódzkim Arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. „W sytuacji, kiedy nasze społeczeństwo, mówiąc językiem socjologicznym, starzeje się, problem ludzi zaawansowanych wiekowo będzie narastał – i to lawinowo” – mówi Ksiądz Arcybiskup. „Jak się przygotować do tych czekających nas wyzwań cywilizacyjnych, jak należy patrzeć na człowieka zbliżającego się do wieczności, jak mu pomóc – o tym wszystkim mówi ta książka. Pod każdym względem bardzo cenna” – dodaje Metropolita Łódzki.

Arcybiskup Jędraszewski podkreśla, że doświadczenie miłości rodzinnej ułatwia zmierzenie się z wyzwaniem, jakim może być starzenie się rodziców. Przywołuje własne doświadczenia związane z odchodzeniem Mamy, która dożyła sędziwego wieku. „Nasz bliski patrzy na życie już z innej perspektywy, dokonuje rozrachunku ze sobą. Żyje nadzieją, ale i lękami przed tym, co go czeka, choć nie zawsze o tym mówi. Stąd właśnie tak niezbędna jest nasza obecność, choćby nawet milcząca. Starsza osoba potrzebuje przede wszystkim bliskości” – mówi Metropolita Łódzki.

Wywiadów do książki „CzwartePrzykazanie.pl” udzielili wybitni naukowcy, psychologowie, a także lekarze, m.in. prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant ds. geriatrii, dr hab. med. Tomasz Zdrojewski, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. Andrzej Milewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.